Empatia

Dużo osób zastanawia sie czym jest empatia, można to chociażby wywnioskować po najnowszym artykule empatia co to, na popularnym portalu. Współcześni badacze często rozróżniają dwa rodzaje empatii : „empatia afektywna” odnosi się do doznań i uczuć, które otrzymujemy w odpowiedzi na emocje innych; może to obejmować odzwierciedlanie tego, co czuje ta osoba, lub po prostu odczuwanie stresu, gdy wykryjemy strach lub niepokój innej osoby. „Empatia poznawcza”, czasami nazywana „przyjmowaniem perspektywy”, odnosi się do naszej zdolności do rozpoznawania i rozumienia emocji innych ludzi. Badania sugerują, że osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają trudności z empatią.

Empatia wydaje się mieć głębokie korzenie w naszych mózgach i ciałach oraz w naszej ewolucyjnej historii . U naszych krewnych naczelnych , psów , a nawet szczurów zaobserwowano elementarne formy empatii . Empatia jest powiązana z dwoma różnymi ścieżkami w mózgu, a naukowcy spekulują, że niektóre aspekty empatii można przypisać neuronom lustrzanym , komórkom mózgu, które aktywują się, gdy obserwujemy, jak ktoś inny wykonuje działanie w podobny sposób ogień, jeśli sami wykonaliśmy tę czynność. Badania ujawniły również dowody na genetyczne podłoże empatii, chociaż badania sugerują, że ludzie mogą wzmacniać (lub ograniczać) swoje naturalne zdolności empatyczne.

Posiadanie empatii niekoniecznie oznacza, że ​​będziemy chcieli pomóc komuś w potrzebie, chociaż często jest to niezbędny pierwszy krok w kierunku współczującego działania.