JAK BEZPIECZNIE ZARZĄDZAĆ NADMUCHIWANYM BASENEM NA PODWÓRKU?

Nadmuchiwane baseny przydomowe cieszą się dużą popularnością w okresie letnim koronawirusa (COVID-19). Ten artykuł zawiera podstawowe wskazówki dla początkujących menedżerów basenów na podwórku dotyczące konserwacji nadmuchiwanych basenów.

Nadmuchiwane baseny na podwórko cieszą się ogromną popularnością w lecie COVID-19. Obejrzyj film o tym, jak zapobiegać przypadkowemu utonięciu na stronie.
Czy COVID-19 zmienił cię w kierownika basenu na podwórku w niepełnym wymiarze godzin? Nadmuchiwane baseny przydomowe są popularne tego lata, ponieważ wiele rodzin decyduje się omijać publiczne miejsca wodne, aby uniknąć zarażenia się koronawirusem. Niedawno kupiłem mały nadmuchiwany basen dla mojej rodziny i cieszymy się zabawą i ulgą od upału, zaledwie kilka kroków od naszych tylnych drzwi. Oczywiście żyjemy razem podczas pandemii, więc nie ma potrzeby zachowywania dystansu społecznego w basenie, jak to robilibyśmy w obecności innych pływaków w miejscu publicznym.

Jedną rzeczą, która jest bardzo jasna, jest to, że baseny same o siebie nie dbają. Znalazłem kilka zasobów internetowych, z których opracowałem następujące wskazówki dla tych z nas, którzy „zanurzają palce” w zarządzaniu basenem na podwórku.

Wskazówki dla menedżera basenu przydomowego

1. Dowiedz się w przybliżeniu, ile litrów wody posiada Twój basen . Objętość wody w Twoim basenie określi ilość chemii basenowej, którą dodasz do leczenia. Narzędzia online mogą pomóc w obliczeniu objętości basenu. Czy Twój basen zawierał wskazówki dotyczące obsługi filtra lub stosowania środka dezynfekującego? Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta. Małe nadmuchiwane baseny dla dzieci (o średnicy około 50-80 cm) mogą być używane bez dodatkowego leczenia i opróżniane codziennie po użyciu.

2. Wybierz środek do dezynfekcji basenu. Dodaj środek do dezynfekcji basenu zalecany przez producenta Twojego basenu lub poproś o wskazówki w sklepie z artykułami do basenów. Wiele środków do dezynfekcji basenów jest opartych na chlorze i może zawierać stabilizator, aby zapobiec degradacji produktu przez światło słoneczne. Możesz także kupić produkty, które pomogą dostosować pH wody w basenie. Skąd wiesz, ile chemii basenowej dodać do wody w basenie? Narzędzia online, takie jak ten kalkulator basenu, mogą pomóc oszacować określone ilości chemikaliów na podstawie objętości basenu i zalecanych poziomów.

Wskazówka: Zwykły wybielacz chlorowy może być używany do dezynfekcji basenu dla dzieci, zgodnie z artykułem na hunker.com . W artykule oszacowano, że na pulę o pojemności potrzebawybielacza. Zawsze sprawdzaj swoją wodę, aby upewnić się, że poziom chloru wynosi 1 – 4 części na milion (ppm) chloru.

Paski testowe do basenów to przydatne narzędzie do monitorowania poziomu chloru i pH w basenie
3. Wybierz metodę testowania wody w basenie. Menedżerowie basenów przydomowych mogą z łatwością używać kolorowych pasków testowych do monitorowania składu chemicznego wody w basenie. Paski testowe do basenów mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu chloru („chlor całkowity” i „wolny”) oraz pH. Alternatywnie możesz użyć zestawu do testowania cieczy. 1 Jak wspomniano powyżej, poziom wolnego chloru w wodzie basenowej powinien mieścić się w zakresie 1 – 4 ppm, a pH między 7,2 – 7,8. Poziom „połączonego chloru” nie jest mierzony bezpośrednio, ale jest obliczany przez odjęcie zmierzonego poziomu wolnego chloru od zmierzonego poziomu całkowitego chloru (więcej o chlorze związanym w punkcie 4 poniżej).

4. Dokonaj korekty chemicznej puli na podstawie danych z monitoringu. CDC nazywa chlor i pH „ Twój zespół ds. dezynfekcji ” w celu ochrony przed rekreacyjnymi chorobami wody. Te dwa czynniki chemiczne stanowią pierwszą linię obrony przed patogenami przenoszonymi przez wodę, które mogą powodować choroby u pływaków. Wolny chlor to chlor dostępny do niszczenia patogenów w wodzie. Chlor jest najbardziej skuteczny przeciwko patogenom, gdy pH wody w basenie wynosi od 7,2 do 7,8. Ta seria zapewnia również komfortowe warunki dla pływaków. CDC zaleca sprawdzanie poziomu chloru i pH co najmniej dwa razy dziennie, a częściej, gdy basen jest intensywnie używany.

„Połączony chlor” to chlor, który łączy się chemicznie z substancjami w basenie, w tym moczem, potem i olejkami do ciała. Chlor całkowity to suma chloru wolnego i chloru związanego. Połączony chlor jest niedostępny do niszczenia zarazków i może nadawać wodzie basenowej zapach chemiczny, który niektórzy błędnie interpretują jako „za dużo chloru” w wodzie.

5. Okresowo szokuj swój basen. Do rozbicia związanego chloru w wodzie można użyć produktu chlorowanego lub utleniacza szokowego bez chloru. Szokowanie basenu może również usunąć nadmiar nieczystości kąpiących się i widoczne glony. Wstrząs należy wykonać, gdy poziomy połączonego chloru przekroczą 0,5 ppm. Wstrząs podnosi poziom środka dezynfekującego basen od 10 do 20 razy w stosunku do zmierzonego poziomu połączonego chloru. Trzymaj pływaków z dala od wody, aż odczyt wolnego chloru spadnie z powrotem do 1 – 4 ppm. Może się okazać, że wygodniej jest zastosować szok w basenie na noc, aby dać czas na spadek poziomu wolnego chloru. Uwaga: W sklepach przy basenie można kupić środek zmniejszający ilość chloru (tiosiarczan), aby szybko obniżyć poziom chloru. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta podczas szokowania basenu.

6. Użyj swoich zmysłów, aby monitorować ogólny stan zdrowia swojego basenu. Chociaż ważne jest, aby mierzyć i dostosowywać odczyty chemikaliów basenowych kilka razy dziennie, kilka prostych testów sensorycznych może pomóc menedżerom przydomowych basenów w ocenie ogólnego stanu ich basenu.