Jak oszczędzać wodę?

Nasz organizm składa się w 50 do 70% z wody, jest zasobem niezbędnym do życia każdego znanego organizmu, ale niestety jest zasobem nieodnawialnym, co oznacza, że ​​nie można go produkować, uprawiać, regenerować ani ponownie wykorzystywać. W ostatnich latach problem środowiskowy stał się bardziej dotkliwy, ponieważ jakoś, wraz z szybkim wzrostem populacji, niedobór i degradacja zasobów naturalnych stają się coraz bardziej widoczne.

Jednocześnie jednak wzrosło sumienie zbiorowe, ogromna odpowiedzialność, że musimy dbać o to, co pozostało, nie tylko dla dobra osobistego, ale także dla dobra naszego domu: ziemi. Chcemy razem z zaprzyjaźnionym hydraulikiem zaproponować kilka prostych i praktycznych wskazówek, które możesz wdrożyć w domu, aby oszczędzać i być częścią tej sprawy.

KUCHNIA :

 1. Jeśli masz zmywarkę, staraj się używać jej tylko wtedy, gdy jest całkowicie pełna, zaoszczędzisz nawet tysiąc litrów miesięcznie, zmywarka oszczędza nie tylko wodę, ale i Twój czas, przeczytasz o tym w artykule Michała Szafrańskiego.
 2. Najpierw umyj wszystkie naczynia, a następnie przystąp do mycia.
 3. Jeśli woda z kranu nadaje się do picia i zwykle podajesz ją bezpośrednio z tego miejsca, lepiej napełnij dzbanek, aby nie zmarnować ani kropli.
 4. Myj owoce i warzywa w pojemniku, a nie pod bieżącą wodą.
 5. Używaj tej samej szklanki do picia wody przez cały dzień, dzięki czemu unikniesz zabrudzenia bardziej niż to konieczne i nie będziesz musiał spędzać czasu na praniu.
 6. Żywność należy rozmrażać w lodówce, a nie w kranie.
 7. Aby oszczędzać wodę i energię, upewnij się, że kupując lub kupując pralkę na poziomie, na którym działa, są takie, które wydają więcej niż
  inne.
 8. Stosowanie ekologicznych detergentów pomaga utrzymać równowagę bakteryjną oczyszczaczy wody, zaoszczędzisz im pracy i czasu.
 9. Dostosuj cykle prania do poziomu prania, aby używać tylko tego, co jest konieczne.
 10. Do namydlenia i mycia ręcznego weź wiadro, nie pozwól, aby woda płynęła.
 11. Jeśli lubisz prać w gorącej wodzie, spróbuj zrobić to na zimno, oprócz lepszego zachowania koloru odzieży pomaga to zaoszczędzić pieniądze.
 12. Wadliwe krany i rury z ciągłym kapaniem odpadów w sumie 30 litrów dziennie, zwróć szczególną uwagę, jeśli masz jakiekolwiek w takich warunkach.

ŁAZIENKA :

 1. Wymieniając głowicę prysznicową na bardziej wydajną, możesz zaoszczędzić do 750 litrów wody miesięcznie.
 2. Wprowadzenie dwóch pełnych butelek do zbiornika pozwala zaoszczędzić od 2 do 4 litrów przy każdym użyciu.
 3. Nie korzystaj z toalety na śmieci.
 4. Zamykaj kran podczas szczotkowania, golenia lub namydlenia rąk, możesz zaoszczędzić nawet 10 litrów.
 5. Staraj się kąpać w jak najkrótszym czasie, zakręcając kran podczas spieniania lub spłukiwania włosów.
 6. Oszczędzaj czas, pieniądze i wodę, myjąc zęby i twarz podczas kąpieli pod prysznicem.
 7. Jeśli konieczne jest pozostawienie odkręconego kranu, zbierz wodę do pojemnika, który później posłuży do opróżniania toalet.
 8. Rodziny z małymi dziećmi mogą je kąpać w tym samym czasie.

OGRÓD :

 1. Podlewaj nocą lub o świcie, w ten sposób unikniesz parowania i lepszego wchłaniania wody w glebie.
 2. Zainstaluj wydajne modele toalet.
 3. Rodzime rośliny wymagają mniej pielęgnacji i podlewania, przyciągają też motyle i nie wymagają stosowania środków chemicznych.
 4. Podlewaj ogród w krótkich odstępach czasu, co zapobiegnie destylacji zbyt dużej ilości wody i zapewni wydajniejszą filtrację.
 5. Jeśli masz w domu baseny lub fontanny, upewnij się, że mają system pomp, który zapewnia cyrkulację wody.
 6. Myj pojazd za pomocą wiadra, a nie węża.
 7. Staraj się kąpać swoje zwierzaki w ogrodzie, w ten sposób unikniesz dodatkowego podlewania.
 8. Pamiętaj, że tylko 2,8% wody na naszej planecie nadaje się do picia, dlatego musimy używać jej ostrożnie i odpowiedzialnie.

Zastosuj te wskazówki w praktyce i wykorzystaj kreatywność, aby wymyślić nowe. Natura ci podziękuje.