Jak szybko nauczyć malucha jeździć?

Jazda na rowerze to bez wątpienia ważna i niezwykle przydatna umiejętność, pozwalająca nam na zachowanie zdrowia oraz doskonałej kondycji fizycznej. Warto zatem nauczyć tej sztuki również naszych najmłodszych domowników, by wspólnie z nimi móc podczas pięknej i słonecznej pogody wybrać się na ciekawe, rekreacyjne wycieczki za miasto.

Jak się okazuje, nauczenie najmłodszych jazdy na dziecięcych rowerkach nie jest wcale tak trudne i czasochłonne jak mogłoby się z pozoru wydawać. Z powodzeniem bowiem możemy wykorzystać do tego celu specjalne, trójkołowe rowerki dla najmłodszych lub dwukołowe pojazdy wyposażone w praktyczne uchwyty i akcesoria, ułatwiające dzieciom samodzielne utrzymanie równowagi.

Po wybraniu odpowiedniego modelu roweru dla dziecka, najlepiej bez przerzutek oraz z nożnym hamulcem można już będzie z powodzeniem przystąpić do nauki jazdy. Warto jednakże przed tym wyposażyć malucha w solidny, dziecięcy kask rowerowy i dodatkowe ochraniacze na łokcie oraz kolana, które zapobiegną bolesnym stłuczeniom podczas, zapewne nieuniknionych wypadków i upadków z roweru. Dobrze to opisano na tej stronie http://www.krakowbikeday.pl/rowery/rowery-holenderskie-damskie/.

Do pierwszej nauki jazdy na rowerze warto będzie wybrać nie tylko odpowiedni model roweru dla kilkulatka, ale również odpowiednie i bezpieczne miejsce. Najlepiej do tego celu sprawdzą się przede wszystkim trawiaste, niewysokie pagórki lub łagodne zbocza. Po dopasowaniu wysokości siodełka w taki sposób, by dziecko mogło swobodnie dotknąć stopami podłoża można już przystąpić do pierwszego zjeżdżania z górki. Przygotowania do takiej strony opisano tutaj http://www.krakowbikeday.pl.

Na początku warto będzie przytrzymać rower za siodełko lub tylny bagażnik, ułatwiając dziecku utrzymanie równowagi i wygodne ułożenie stóp na pedałach. Następnie można będzie zacząć powoli puszczać rower, kontrolując tor jazdy dziecka i w razie konieczności manewrować nieco kierownicą. Kiedy dziecko nabierze już więcej pewności i oswoi się z samodzielnym prowadzeniem roweru, zjazdy z górki należy powtórzyć aż do ich całkowitego opanowania.

Następnie warto będzie zachęcić pociechę do przejechania niezbyt długiego odcinka po prostej i równej nawierzchni, ucząc dziecko tym samym równomiernego pedałowania. Kolejnym etapem nauki jazdy rowerem powinno być również sterowanie na nierównościach oraz hamowanie. Do tego celu można wykorzystać samodzielnie przygotowany tor z kilkoma zakrętami, wyposażony w pachołki lub niewielkie przeszkody.