KLIMATYZACJA DO DOMU I MIESZKANIA – JAKI KLIMATYZATOR DO DOMU WYBRAĆ?

Od marca do września dni są dłuższe, a temperatury rosną. Są okresy kilkutygodniowych upałów, zwłaszcza od czerwca do sierpnia, co utrudnia nam normalne funkcjonowanie, czy to w Twoim domu, czy w mieszkaniu. Warto o tym wcześniej pomyśleć i zapewnić sobie idealną i komfortową temperaturę, niezależnie od pory roku i dnia.

W dzisiejszych czasach klimatyzacja w domu to w stu procentach wydajne rozwiązanie przygotowujące do gorącego sezonu. To rozwiązanie, które jeszcze do niedawna było luksusem dostępnym tylko dla nielicznych, dziś jest właściwie dostępne dla każdego. Coraz więcej osób korzysta z zalet domowej klimatyzacji; na przykład tych, którzy budują domy jednorodzinne. Na rynku dostępnych jest wiele typów klimatyzatorów, ale dwa z nich nadają się szczególnie do użytku domowego. Dowiedz się o nich więcej i wybierz rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu. Można poczytać o tym więcej tutaj https://www.duer.pl/klimatyzacja/warszawa/.

Jednostki klimatyzacyjne typu Split

W Polsce klimatyzatory tego typu są coraz częściej stosowane w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Wyróżniają się wysoką wydajnością i dość prostą konstrukcją. Składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej (w której zainstalowane są wszystkie elementy generujące hałas) i wewnętrznej. Pierwsza jest instalowana na zewnątrz budynku, druga wewnątrz pomieszczenia, gdzie można ją wygodnie dopasować do aranżacji wnętrza danej przestrzeni. Jest to ułatwione dzięki różnorodności dostępnych klimatyzatorów:

Naścienny – to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie. Jednostki tego typu są niewielkich rozmiarów i idealnie nadają się do małych wnętrz.
Sufitowe, wolnostojące lub kabrioletowe (określane też jako uniwersalne) – ich konstrukcja pozwala na montaż na suficie, podłodze lub w jednym z dwóch położeń w przypadku jednostek ogólnego przeznaczenia.
Kaseta – rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń z podwieszanym sufitem. Dzięki temu, że jednostka wewnętrzna jest dyskretnie zintegrowana z płytami sufitowymi, praktycznie nie ingerują one w wystrój pomieszczenia.
Kanał – te jednostki wewnętrzne są ukryte w podwieszanym suficie, a użytkownik widzi tylko kratki wlotowe i wylotowe.

Klimatyzacja domowa oparta na układzie typu split będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla:

Cicha praca – poziom ciśnienia akustycznego jednostki wewnętrznej naściennej waha się od 25 do 43 decybeli, co oznacza, że ​​działający domowy klimatyzator nie rozprasza ani nie stresuje ludzi w pomieszczeniu.
Łatwość obsługi – sterowanie klimatyzacją za pomocą pilota; jeśli wybierzesz odpowiednią jednostkę zewnętrzną, możesz jej użyć do podłączenia 2-5 jednostek wewnętrznych
o różnej wydajności, dopasowując system do liczby i kubatury
pomieszczeń – https://www.duer.pl/klimatyzacja/warszawa/montaz/
Instalując domowe klimatyzatory typu split należy wziąć pod uwagę konieczność uzyskania odpowiedniego pozwolenia oraz sposób montażu. Co warto wiedzieć:

Instalacja – wymaga to zaangażowania profesjonalnego zespołu, co ma wpływ na budżet i wydatki związane z inwestycją, które mogą wzrosnąć nawet o 1000 zł.
Pozwolenia – dotyczy tylko właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Podejmując decyzję o zainstalowaniu takiego systemu, trzeba uzyskać pozwolenie od kierownika lub administratora budynku, a to może okazać się niemożliwe w pewnych sytuacjach.

Klimatyzatory przenośne
Klimatyzatory przenośne są doskonałą alternatywą dla klimatyzatorów typu split. Dobrze sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach (do 30 m2) i przy niewielkich obciążeniach cieplnych. Ich główne zalety to:

Niska cena – w porównaniu z cenami innych typów klimatyzatorów i kosztami ich montażu (bez specjalisty).
Prosty montaż – wszystko sprowadza się do zamontowania rury odprowadzającej gorące powietrze
i podłączenia klimatyzatora do zasilania
Mobilność – chociaż istnieje możliwość przenoszenia klimatyzatora między budynkami lub różnymi piętrami tego samego budynku, to przede wszystkim wykorzystujesz jego mobilność do korzystania z tego samego urządzenia w salonie wieczorem, a nocą w sypialni, np. przykład.
Taka klimatyzacja zastosowana w domu ma pewne ograniczenia w porównaniu z rozwiązaniem omówionym powyżej:

Wydajność – to znacznie mniej niż w przypadku systemów typu split,
Poziom hałasu podczas pracy – klimatyzatory przenośne nie są tak ciche jak klimatyzatory typu split. Dlatego jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na hałas, trudniej będzie się skoncentrować lub zasnąć, gdy urządzenie będzie pracować w pobliżu.
Wreszcie, urządzenia przenośne mogą również osuszać powietrze, a niektóre modele mają również funkcję ogrzewania, na przykład KAISAI KPPD.

Ile mocy zużywa klimatyzacja w domu?

Klimatyzacja domowa ma zwykle niską wydajność chłodzenia, co oznacza, że ​​zużycie energii również nie jest zbyt duże. Energia elektryczna pobierana z sieci przez klimatyzator jest około 3 razy mniejsza niż jego wydajność chłodnicza. Zatem klimatyzator o najniższej mocy 2,6 kW będzie zużywał mniej niż 1 kW energii elektrycznej
na godzinę pracy.

Czy klasa efektywności energetycznej jest ważna?

Im bardziej ekonomiczne urządzenie, tym wyższa jest jego klasa energetyczna. Kupując klimatyzator warto zatem zadbać o to, aby klasa energetyczna urządzenia była co najmniej klasa A. Podczas obsługi klimatyzatora należy pamiętać o zamykaniu okien w klimatyzowanym pomieszczeniu, przyczyniając się tym samym do oszczędności energii rachunki. Nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu na pilocie, ponieważ może to zwiększyć koszty eksploatacji.