Kolarstwo w Polsce

Nasze doświadczenie w turystyce rowerowej w Polsce ogranicza się do regionu Wielkopolski i Pomorza. Dlatego możemy tylko kontynuować nasze doświadczenia w tych regionach, ale podejrzewam, że ogólnie rzecz biorąc, w większości kraju jest tak samo. Polska ma wiele do zaoferowania turystom rowerowym, ponieważ drogi na wsi są generalnie ciche, a nawierzchnie ogólnie w dobrym stanie, chociaż w niektórych wioskach jest kilka brukowanych ulic. Istnieje bogactwo dziewiczej wsi z ogromnymi możliwościami zobaczenia europejskiej przyrody, jakiej nie widać w większości części Europy, np. Dzików, orłów morskich, bobrów, żubrów, by wymienić tylko kilka. Warto sprawdzić jakie są popularne trasy na wycieczki rowerem po polsce.

Ścieżki rowerowe

Polska ma kilka krajowych tras rowerowych, które są dość dobrze oznakowane. Zwykle poruszają się one po cichych drogach, ale czasami prowadzą do głównych dróg. Na większych głównych drogach znajduje się niewielki odcinek drogi po drugiej stronie przerywanej białej linii, która jest przeznaczona dla wolniejszego ruchu, takiego jak traktory i trabby, co stanowi doskonałą ścieżkę rowerową. Bardzo przydatne, bo polscy kierowcy nie są tymi, którzy zwalniają i szanują rowerzystów! Czasem lepiej rower postawić z boku.

Polska ma tylko kilka krajowych tras rowerowych i są one ogólnie dobrze oznakowane i używają następujących konwencji znaków:

Znak polskiego roweru

Niektóre władze lokalne mają tam własne oznakowane trasy rowerowe, ale nie używają jednolitego znaku. Mogą być tak proste, jak te symbole malowane szablonem i kody kolorów.

Kempingi

Polskie kempingi są podzielone na 3 kategorie, a ich ocena zależy zasadniczo od poziomu oferowanych udogodnień. W Polsce jest nieco ponad 500 kempingów, z których 276 należą do kategorii 1 i 2. Najlepsze są obiekty kategorii 1, a kempingi kategorii 3 mogą być po prostu trawiastymi biwakami z niewielkimi udogodnieniami! Udogodnienia na polskich kempingach są na ogół porównywalne z przeciętnymi w Wielkiej Brytanii (nie spodziewaj się luksusowych witryn, które można znaleźć w Danii i Szwecji), w mniej popularnych miejscach umywalki mogą być nieco starodawne, ale ogólnie czysty. Zaletą polskiego kempingu jest to, że generalnie wszystko jest wliczone w cenę, a ciepła woda i prysznice są bezpłatne. Witryny są generalnie otwarte tylko od maja do września, chociaż kilka z nich jest otwartych przez cały rok.

Alternatywą dla głównych kempingów są gospodarstwa ekoturystyczne, są to małe gospodarstwa rolne prowadzące na małą skalę iw sposób ekologiczny. Oferują zakwaterowanie ze śniadaniem i niewielkimi kempingami. Jeśli wejdziesz, znajdziesz tam informacje i szczegóły dotyczące wszystkich gospodarstw oraz link do katalogu, który je wszystkie zawiera. To świetne miejsca, zatrzymaliśmy się na północ od Poznania, mieliśmy szczęście, że właściciel mówił dobrze po angielsku i był to dobry sposób, aby dowiedzieć się o Polakach i ich kulturze, tak nam się podobało, że zostaliśmy na tydzień!