Niebezpieczna klimatyzacja

24 stycznia 2020 roku dziesięciu członków rodziny udało się do restauracji aby świętować Chiński Nowy Rok. To było miłe, nowoczesne miejsce.

Jadalnia miała około 145 metrów kwadratowych i znajdowała się na trzecim, pozbawionym okien piętrze pięcioosobowego budynku. Na terenie obiektu znajdowało się 89 osób. To był dobry posiłek, z wyjątkiem małego szczegółu KLIMATYZACJA. Sposobem na skuteczne oczyszczenie jest ozonowanie klimatyzacji.

 

Między 26 stycznia a 10 lutego u dziesięciu z tych 89 osób wystąpiły objawy koronawirusowego zapalenia płuc. Kiedy tropiciele rozmawiali z nimi wszystkimi, mieli tylko jeden ryzykowny kontakt, zaniepokojonego członka rodziny, który właśnie przybył z Wuhan kilka godzin wcześniej. Nie było niczym niezwykłym, że siedzieli w tym samym zamkniętym pomieszczeniu od 53 do 73 minut przy stolikach oddalonych o około metr.

Ale, co ciekawe, to nie oni zostali na miejscu najdłużej ani najbliżej siebie. Dlaczego z prawie stu osób tylko dziesięć zostało zarażonych? Co więcej, dlaczego tylko tych dziesięciu konkretnych osób? Odpowiedź była dużo bardziej nieoczekiwana, niż mogłoby się wydawać: osobą odpowiedzialną była KLIMATYZACJA . A to oczywiście pozostawia wiele pytań na stole. W miarę postępu dekonfuzji i ciepła docierającego do półkuli północnej, co wiemy o wietrzeniu i koronawirusie? Przyda się w walce ozonowanie Warszawa.

 

„Bomba zegarowa”, którą można schować w KLIMATYZACJI

W ostatnich tygodniach dużo mówi się o „zdarzeniach bardzo rozproszonych”. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych chorób zakaźnych koronawirusem zdecydowana większość zarażonych nie przenosi wirusa i tylko kilka zarażonych osób zaraża dużą liczbę osób. Aktualne szacunki mówią, że 10% zakażonych pochodzi z 80% transmisji.

 

Żyj na podniebieniu

Restauracje współpracują z rządem, aby otworzyć pod koniec maja (i bez przegród), ale nic nie będzie takie jak wcześniej.

Do dziś nie wiemy, czy te wirusy mają wspólne cechy genetyczne, immunologiczne czy społeczne. Mamy jednak dowody na to, że masowe infekcje występują w sytuacjach o podobnych okolicznościach : „gdy zarażeni ludzie znajdują się w zamkniętych przestrzeniach iw ciągłym kontakcie z innymi ludźmi”. Jeśli spojrzymy na najbardziej obszerne badania, zobaczymy, że „większość klastrów wywodzi się z siłowni, pubów, miejsc z muzyką na żywo, sal do karaoke i podobnych miejsc, gdzie ludzie spotykają się, jedzą i piją, rozmawiają, śpiewają, ćwiczą lub tańczą, pocierając ramiona przez stosunkowo długi czas.

W świecie podbitym przez KLIMATYZACJĘ zdrowy rozsądek podpowiada nam, że zbieżność między brakiem pewności siebie a nadejściem lata na półkuli północnej może generować wiele przypadków, w których zarażeni ludzie spędzają długi czas «w zamkniętych przestrzeniach i w kontakcie Kontynuuję z innymi ludźmi ». Tym bardziej, jeśli, jak się wydaje na przykładzie restauracji Guangzhou, systemy klimatyzacji okażą się nieoczekiwanymi sojusznikami SARS-CoV-2 .

 

Co wiemy o przenoszeniu wirusa

W rzeczywistości nie jest to jedyny udokumentowany przypadek, w którym wydaje się, że systemy KLIMATYZACJI odegrały ważną rolę w ułatwianiu wybuchów epidemii . Jednak chociaż naukowcy pracują na pełnych obrotach, nadal nie jesteśmy pewni, jak i dlaczego występuje ten efekt wzmacniający. Biorąc to pod uwagę, musimy odwołać się do tego, co wiemy o transmisji SARS-CoV-2.

Mit, że maski są nieskuteczne przeciwko koronawirusowi: co wiemy o jednej z najsurowszych kontrowersji pandemii

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy podstawowe sposoby jej zarażenia : poprzez kontakt bezpośredni (dotykanie wrażliwych obszarów zakażonego pacjenta), kontakt pośredni (dotykanie obiektów skażonych wirusem) i przepływ oddechowy (przez krople, które wydalamy, gdy kaszleć, kichać lub mówić).

 

Jest jeszcze jeden przypadek, w którym dowody są mniej jasne: infekcja aerozolowa . Jest to sytuacja pośrednia pomiędzy „ścieżką przepływu oddechowego” (w kropelkach szybko osiadają one na ziemi) a „drogami oddechowymi” (w których wirus może żyć w powietrzu i długo zachowywać swoją zdolność zakaźną) pogoda).

Chociaż, jak mówię, nie ma absolutnego konsensusu wśród badaczy, na podstawie dostępnych dowodów możemy założyć, że wirus ten ma zdolność przenoszenia się przez aerozole; to znaczy, może znajdować się w środowisku w oknach czasowych od kilku minut do kilku godzin. Pytanie nie dotyczy jednak jego teoretycznej mocy, ale tego, jaka jest jego priorytetowa droga zarażenia. To zależy od tego, czy efekt powietrza jest po prostu zły, czy też bardzo niepokojący.

 

Co powinniśmy zrobić, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka ?

Jeśli narysujemy kontinuum między zakażeniem przez przepływ a zakażeniem przez aerozole, niebezpieczeństwo powietrza wzrośnie, ponieważ priorytetowa droga zakażenia wirusem będzie bliższa tej drugiej. W przypadku zarażania przez przepływ, głównym problemem klimatyzatorów jest to, że mogą zwiększyć zasięg rozprzestrzeniania się wirusa; Wraz z rozprzestrzenianiem się aerozoli powietrze (zwłaszcza w obiegu zamkniętym) może znacznie zwiększyć „ładunek wirusa” w środowisku . Ta ostatnia byłaby potencjalnie znacznie bardziej niebezpieczna.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​przypadki takie jak posiłek noworoczny zdaje się sugerować, że głównym sposobem przenoszenia jest zakażenie przez przepływ oddechowy: w omawianej restauracji wszyscy zarażeni byli w kierunku KLIMATYZACJI . Dokładnie to, czego oczekiwalibyśmy w rodzaju zakażenia: krople rozprzestrzeniły się dalej, ale szybko wylądowały na podłodze, stołach lub ludziach.

To sprawia, że ​​myślimy, że proste środki, takie jak zapobieganie recyrkulacji powietrza lub stosowanie filtrowania maszynowego, mogą pomóc zmniejszyć narażenie na wirusa . Jednak jest zbyt wcześnie, aby stosować wszystkie nasze środki ostrożności w odniesieniu do tych dwóch środków. Dlatego w raportach organizacji zaleca się wentylację bezpośrednią (przez okna) i unikanie systemów scentralizowanych (aby uniknąć że ewentualne rozproszenie rozprzestrzenia się poza pomieszczenie), aby uniknąć problemów. Takie rzeczy jak wymiana filtrów czy czyszczenie kanałów to działania, których skuteczność nie została udowodniona.