Powrót do zdrowia po udarze: porady od ocalałych i ekspertów

Pięćdziesiąt lat temu lekarze i badacze uważali, że powrót do zdrowia po udarze jest ograniczony. Dziś wiedzą, że osoby, które przeżyły, mają dużo większą kontrolę nad własnym zdrowiem. Oto jak zapewnić najlepszy możliwy wynik.

Wtedy tego nie wiedziałem, ale miałem udar niedokrwienny prawej części mózgu. Został przetransportowany do miejscowego szpitala, gdzie podano mu dawkę tkankowego aktywatora plazminogenu (tPA), leku rozpuszczającego skrzepy krwi i poprawiającego przepływ krwi do mózgu po podaniu w ciągu trzech do czterech i pół godziny po udarze. Wtedy zdecydowano, że powinien zostać przeniesiony do odległego szpitala, który miał większe doświadczenie z pacjentami po udarze.

Tam badanie MRI ujawniło trzy skrzepy krwi w jego mózgu, które według lekarzy wymagały dodatkowej dawki tPA, a następnie operacji usunięcia skrzepów.

Opóźnienie w bardziej agresywnym leczeniu mogło znacznie kosztować. Po udarze 62-letni inżynier komputerowy został całkowicie sparaliżowany na lewym boku. Miał trudności z rozpoznawaniem obiektów, problemami z koncentracją i percepcją głębi, kłopotami z przełykaniem i zaburzeniami pamięci. To był początek długiej podróży do samodzielności, która miała obejmować terapię rehabilitacyjną w szpitalu, w ośrodku rehabilitacyjnym, a następnie w domu. To podróż, w której wciąż się znajduje. Pomaga w dochodzeniu do siebie domowa rehabilitacja.

Nowe podejście do odzyskiwania

Wiele narzędzi i technik stosowanych w programach rehabilitacji, aby pomóc osobom po udarze odzyskać niezależność, było dostępnych od dziesięcioleci. Ale dzisiejsze zespoły rehabilitacyjne mają znacznie wyższe oczekiwania co do tego, co mogą osiągnąć ich pacjenci i będą pracować dłużej, aby pomóc im to osiągnąć. W przeszłości pacjent schodzący z łóżka na krzesło był uważany za dobry do zdrowia. Czasem jest to https://fizjoarena.pl/dyskopatia-ledzwiowa-objawy-leczenie/.

„Teraz wiemy, że mózg może się przebudować. Ale musimy stymulować ten powrót do zdrowia” – mówi dr Wątek, profesor biokinezjologii i fizykoterapii  i współautorka nowych wytycznych dotyczących rehabilitacji i powrotu do zdrowia po udarze. Przemodelowanie, mówi dr jest częścią procesu neuroplastyczności, zdolności mózgu i innych części ośrodkowego układu nerwowego do „ponownego okablowania” i przekierowania funkcji, które kiedyś były zadaniem uszkodzonych obszarów, do innych, zdrowych obszarów. .

Prawdą jest, że powrót do zdrowia zależy również od tego, jak szybko pacjenci byli leczeni i ile uszkodzeń mózgu wyrządzono. Ale eksperci zgadzają się również, że wcześniejsza i bardziej intensywna rehabilitacja zwiększa szanse na odzyskanie większej sprawności. Im więcej pacjentów ćwiczy swoje schematy leczenia, tym silniejsze i gładsze będą ich nowe ścieżki mózgowe.