Problemy z odzyskaniem pieniędzy

Wiele osób ma problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy. W takiej grupie znajdują się zarówno prowadzący działalność gospodarczą, którym kontrahenci nie opłacili faktur jak i również osoby pożyczające komuś pieniądze. Sposobów na to, aby zostać kogoś wierzycielem jest całkiem sporo. Nie to jest jednak problemem a to jak odzyskać pieniądze od kogoś, kto niekoniecznie chce je nam oddać. Często jedynym rozwiązaniem będzie sąd i komornik, Zacznijmy od początku jednak.

Windykacja polubowna

Pierwszym sposobem jest prowadzenie windykacji polubownej. Jest to rodzaj windykacji polegający na rozmowach i negocjacjach z dłużnikiem. Na tym etapie dwie strony próbują ustalić dogodny sposób spłaty dla każdego. Bardzo często na tym etapie jest możliwość dojść do porozumienia z dłużnikiem a co za tym idzie odzyskania naszych pieniędzy. Czasami warto ustalić spłatę w ratach, dzięki czemu znacznie zwiększymy naszą szansę na odzyskanie pieniędzy. Często jest tak, że wykazanie dobrej woli dłużnikowi powoduje, że próbuje one uregulować swoje zobowiązania. Prowadzenie negocjacji nie jest łatwe, zdecydowanie jednak należy t robić.

Windykacja przymusowa

Jeżeli jednak windykacja polubowna nie przynosi skutku, to nie pozostaje nam nic innego jak udać się do sądu. W zależności o miejsca gdzie będziemy składać pozew na nakaz zapłaty możemy czekać nawet kilka lat. Najkrótszą drogą jest złożenie pozwu w postępowaniu elektronicznym. Jednak w przypadku jeżeli nasz dłużnik wniesie sprzeciw to będziemy musieli odczekać i tak swoje w kolejce na tradycyjną rozprawę.

Kiedy już otrzymamy nakaz zapłaty musimy z nim udać się do komornika sądowego. Wówczas on na podstawie dostarczonych dokumentów rozpoczyna procedurę windykacji. Najprościej jak dłużnik ma pieniądze na koncie, wówczas cała sprawa potoczy się szybko. Jeżeli jednak dłużnik nie posiada majątku to jego poszukiwania mogą być kłopotliwe a co za tym idzie, może się okazać, że pomimo posiadania wydanego nakazu zapłaty nie będziemy w stanie odzyskać swoich pieniędzy.

Oczywiście możemy też samodzielnie prowadzić windykację lub zlecić to firmie prawniczej. Obojętnie jak tego nie zrobimy, to najważniejsze jest to, abyśmy odzyskali nasze pieniądze. Sporym udogodnieniem może być wystawienie na sprzedaż długu na giełdach wierzytelności. Czasami kiedy dłużnik zobaczy swoje nazwisko na takiej giełdzie szybko postanawia spłacić swoje zobowiązania. Każda metoda zgodna z prawem, która prowadzi do odzyskania naszych pieniezy jest dobra. Warto zawsze szukać rozwiązania.