Wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobie zwyrodnieniowej dysku

Choroba zwyrodnieniowa dysku  to stan, w którym jeden lub więcej dysków z tyłu traci swoją siłę. Choroba zwyrodnieniowa dysku, wbrew nazwie, nie jest technicznie chorobą. Jest to stan postępujący, który z biegiem czasu pojawia się w wyniku zużycia lub urazu.

Dyski w plecach znajdują się pomiędzy kręgami kręgosłupa. Działają jak poduszki i amortyzatory. Dyski pomagają wstać prosto. Pomagają również w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak skręcanie się i pochylanie.

Z biegiem czasu może się pogorszyć. Może powodować łagodny lub silny ból, który może przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Objawy
Niektóre z najczęstszych objawów obejmują ból, który:

 • wpływa przede wszystkim na dolną część pleców
 • może rozciągać się na nogi i pośladki
 • rozciąga się od szyi do ramion
 • pogarsza się po skręceniu lub zgięciu
 • może być gorzej od siedzenia
 • przychodzi i odchodzi w ciągu zaledwie kilku dni, a nawet kilku miesięcy

Osoby z  mogą odczuwać mniejszy ból po chodzeniu i ćwiczeniach, może również powodować osłabienie mięśni nóg, a także drętwienie rąk lub nóg.

Przyczyny

Choroba zwyrodnieniowa dysku jest spowodowane przede wszystkim zużyciem krążków międzykręgowych. Z biegiem czasu dyski naturalnie wysychają i tracą swoje wsparcie i funkcję. Może to prowadzić do bólu i innych objawów. Choroba zwyrodnieniowa dysku może zacząć się rozwijać w wieku 30 lub 40 lat , a następnie stopniowo się pogarszać.

Ten stan może być również spowodowany kontuzjami i przeciążeniem, które mogą wynikać z uprawiania sportu lub powtarzalnych czynności. Uszkodzony dysk nie może się sam naprawić.

Czynniki ryzyka

Wiek jest jednym z największych czynników ryzyka choroba zwyrodnieniowa dysku. Krążki pomiędzy kręgami naturalnie kurczą się i tracą amortyzację wraz z wiekiem. Prawie każdy dorosły powyżej 60 roku życia ma jakąś formę zwyrodnienia dysku. Nie wszystkie przypadki powodują ból.

Możesz również być narażony na zwiększone ryzyko rozwoju choroba zwyrodnieniowa dysku, jeśli masz poważny uraz pleców. Długotrwałe, powtarzalne czynności, które wywierają nacisk na niektóre dyski, mogą również zwiększyć ryzyko.

Inne czynniki ryzyka obejmują:

 • wypadki samochodowe
 • nadwaga lub otyłość
 • siedzący tryb życia

Ćwiczenia „weekendowego wojownika” mogą również zwiększyć twoje ryzyko. Zamiast tego staraj się wykonywać codzienne, umiarkowane ćwiczenia, które pomogą wzmocnić plecy bez nadmiernego obciążania kręgosłupa i dysków. Istnieją również inne ćwiczenia wzmacniające dolną część pleców.

Diagnoza

MRI może pomóc wykryć choroba zwyrodnieniowa dysku. Twój lekarz może zlecić ten rodzaj badania obrazowego w oparciu o badanie fizykalne, a także badanie ogólnych objawów i historii zdrowia. Testy obrazowe mogą pokazać uszkodzone dyski i pomóc wykluczyć inne przyczyny bólu.

Leczenie
Zabiegi  w Fizjoarena mogą obejmować jedną lub więcej z następujących opcji:

Terapia ciepłem lub zimnem
Zimne okłady mogą pomóc zmniejszyć ból związany z uszkodzonym dyskiem, podczas gdy okłady cieplne mogą zmniejszyć stan zapalny, który powoduje ból.

I inne, które pomogą w walce z chorobą jaką jest dyskopatia leczenie Warszawa.

Leki bez recepty
Paracetamol  może pomóc złagodzić ból spowodowany choroba zwyrodnieniowa dysku. Ibuprofen może zminimalizować ból, jednocześnie zmniejszając stan zapalny. Oba leki mogą powodować działania niepożądane, gdy są przyjmowane z innymi lekami, więc zapytaj swojego lekarza, który z nich jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Leki przeciwbólowe na receptę
Kiedy leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie działają, możesz rozważyć wersje na receptę. Te opcje powinny być używane ostrożnie, ponieważ niosą ze sobą ryzyko uzależnienia i powinny być stosowane tylko w przypadkach, gdy ból jest silny.

Fizykoterapia
Twój terapeuta poprowadzi Cię przez procedury, które pomogą wzmocnić mięśnie pleców, a także złagodzić ból. Z biegiem czasu prawdopodobnie zauważysz poprawę bólu, postawy i ogólnej mobilności.

Operacja
W zależności od ciężkości stanu, lekarz może zalecić wymianę sztucznego dysku lub usztywnienie kręgosłupa . Możesz potrzebować operacji, jeśli ból nie ustąpi lub nasili się po sześciu miesiącach. Sztuczna wymiana krążka polega na wymianie uszkodzonego krążka na nowy wykonany z tworzywa sztucznego i metalu. Z drugiej strony, zespolenie kręgosłupa łączy ze sobą dotknięte kręgi w celu wzmocnienia.

Ćwiczenie

Ćwiczenia mogą pomóc uzupełnić inne zabiegi poprzez wzmocnienie mięśni otaczających uszkodzone dyski. Może również zwiększyć przepływ krwi, aby poprawić bolesny obrzęk, jednocześnie zwiększając składniki odżywcze i tlen w dotkniętym obszarze.

Rozciąganie to pierwsza forma ćwiczeń, która może pomóc. Takie postępowanie pomaga obudzić plecy, więc pomocne może być lekkie rozciąganie przed rozpoczęciem dnia. Ważne jest również, aby rozciągać się przed wykonaniem jakiegokolwiek treningu. Joga jest pomocna w leczeniu bólu pleców i ma dodatkowe korzyści w postaci zwiększonej elastyczności i siły dzięki regularnej praktyce. Te rozciągania można wykonywać przy biurku, aby złagodzić ból pleców i szyi związany z pracą.

Komplikacje

Zaawansowane formy  mogą prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa. W tej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów kręgi ocierają się o siebie, ponieważ nie ma już krążków, które mogłyby je amortyzować. Może to powodować ból i sztywność pleców i poważnie ograniczać rodzaje czynności, które możesz wygodnie wykonywać.

Ćwiczenia są niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia, ale szczególnie, jeśli masz ból pleców związany z choroba zwyrodnieniowa dysku. Możesz ulec pokusie, by położyć się z bólu. Zmniejszona mobilność lub bezruch może zwiększać ryzyko:

 • nasilający się ból
 • zmniejszone napięcie mięśniowe
 • zmniejszona elastyczność pleców
 • zakrzepy krwi w nogach
 • depresja

Perspektywy
Bez leczenia lub terapii może się rozwijać i powodować więcej objawów. Chociaż operacja jest opcją, inne mniej inwazyjne zabiegi i terapie mogą być równie pomocne i przy znacznie niższych kosztach. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszystkich opcjach. Chociaż dyski kręgosłupa nie naprawiają się same, istnieje wiele sposobów leczenia, które mogą pomóc w utrzymaniu aktywności i braku bólu.