Wycieki z prysznica za ścianą: jak je naprawić w 7 krokach

Częścią posiadania domu jest jego utrzymanie. Te obowiązki są wzmocnione, jeśli masz starszy dom. W rzeczywistości być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy, ile pracy faktycznie potrzebowałeś, kiedy go kupiłeś. Jeśli napotkane problemy obejmują przeciekanie prysznica za ścianą, możesz skończyć z trwałym uszkodzeniem ścian i niebotycznie wysokim rachunkiem za wodę.

Jak na ironię, przecieki z prysznica, które widzisz, są stosunkowo łatwe do naprawienia. Prawdziwym zagrożeniem są nieszczelności, których nie widać. Często nawet nie wiesz, że istnieje problem, dopóki nie zauważysz uszkodzenia. Jeśli napotykasz takie problemy, mamy kilka krótkich wskazówek, jak samodzielnie rozwiązać problem i zapobiec większym uszkodzeniom, wtedy z pomocą przyjdzie hydraulik Ursus.

Słowo do mądrych : Jeśli prysznic przecieka za ścianami to większy projekt niż czujesz się komfortowo w obsłudze, nie ma wstydu skontaktować się z niezawodnym serwisem hydraulicznym . Są chwile, kiedy trzeba wezwać profesjonalistę, a to może być jeden z nich.

 

Pełna elastyczność: uniwersalny zawór  zapewnia elastyczność w unowocześnianiu armatury prysznicowej bez…
Zalecane zastosowanie: Kompatybilny, aby zaspokoić potrzeby najczęściej stosowanych metod hydraulicznych i jest idealny do kabin prysznicowych…
Uniwersalne opcje połączeń: uniwersalne wloty 1,2 cala akceptują 1,2 cala miedzi, 1,2 cala rurę żelazną, adaptery PEX lub CPVC

1. Oznaki wycieku prysznica za ścianą

Heating and money cost saving. Radiator thermostat, temperature adjustment and piggy bank on euro banknotes. 3d illustration

Przecieki prysznicowe za ścianami nie zawsze są łatwe do zauważenia. W takich przypadkach twoje umiejętności detektywistyczne będą równie ważne jak umiejętności majsterkowicza. Chociaż możesz nie „zobaczyć” przecieku wewnętrznego, znajdziesz jego dowody.

Jeśli prysznic znajduje się na pierwszym piętrze, a masz piwnicę, woda może kapać z sufitu na podłogę piwnicy. Wycieki wody mogą być trudne do wyśledzenia. Ciekawe jest, jak porusza się woda. Może podciągnąć ścianę, może biec po słupie lub belce i wylądować w zupełnie innym miejscu. Więc musisz być sumienny w swoich detektywistycznych obowiązkach.

Jedną z charakterystycznych oznak wycieku wody z zaworu prysznicowego za ścianą są plamy wodne. Jeśli masz łazienkę na piętrze, możesz zauważyć zaschnięte plamy wody na suficie pod prysznicem. Kiedy ktoś bierze prysznic, możesz zobaczyć wodę kapiącą z sufitu. W większości przypadków wycieki zaworu prysznicowego za ścianą są bardzo powolne. Zwykle są to wycieki otworkowe z wadliwego zaworu lub niechlujne lutowanie od punktów przyłączenia wody do zaworu, tak podpowiada hydraulik Białołęka.

Z biegiem lat złącze się zużywa lub wada w procesie odlewania zaworu podnosi jego brzydki łeb. Inną oznaką wycieku prysznica za ścianą jest to, że płyta gipsowo-kartonowa/płytka przed zaworem staje się gąbczasta. Jest to zwykle spowodowane rozpryskiwaniem się wody z nieszczelności w tylnej części ściany.

2. Określ, gdzie przecieka Twój prysznic

Jeśli prysznic przecieka za ścianą, w większości przypadków nie można tego stwierdzić po przedniej stronie prysznica. Więc musisz zrobić jedną z dwóch rzeczy.

Zdejmij płytkę prysznicową, aby sprawdzić, czy wokół zaworu jest wystarczająco dużo miejsca, aby sprawdzić połączenia zaworu.
Jeśli możesz, usuń część ściany za zaworem, aby móc sprawdzić zawór i wszystkie powiązane orurowanie.
Czasami budowniczowie lub właściciele domów (szczególnie ktoś, kto miał problemy w przeszłości) instalują panel dostępu w ścianie za prysznicem, dzięki czemu można łatwo sprawdzić lub naprawić rury wodne prowadzące do wanny i prysznica. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, po prostu zdejmij panel do kontroli. W przypadku większości domów konieczne jest wycięcie małego okna w płycie gipsowo-kartonowej, aby zobaczyć rury wodociągowe. Jest to łatwe rozwiązanie, biorąc pod uwagę szkody spowodowane przez wodę, które mogą wystąpić, jeśli nie uszczelnisz wycieku.

 

3. Wytnij okienko kontrolne

Wyszukiwarka stadnin byłaby doskonałą pomocą w tym projekcie. Aby zdecydować, gdzie wyciąć okno w płycie gipsowo-kartonowej, musisz zlokalizować kołki w ścianie. Jeśli nie masz wyszukiwarki stadnin, musisz iść na starą szkołę. Większość domów ma stadniny w centrach 16″. Oznacza to, że mają kolczyk co 16 cali od środka do środka. Możesz zmierzyć 16″ od wewnętrznej ściany i zapukać w ścianę. Możesz usłyszeć różnicę w brzmieniu płyty gipsowo-kartonowej, gdy za nią znajduje się kołek.

Należy pamiętać, że większość pryszniców nie jest wystarczająco duża, przynajmniej wzdłuż boku z głowicą prysznicową i zaworem, aby mieć dwa kołki we właściwym miejscu. Stolarz może użyć tylko dwóch na środku ściany z zaworem, aby mogli usztywnić i zabezpieczyć zawór.

Użyj piły szablastej, aby wyciąć małe okno w płycie gipsowo-kartonowej. Kwadrat 10×8 cali powinien wystarczyć do sprawdzenia rur prysznicowych. Będziesz potrzebować latarki i małego lusterka, aby uzyskać najlepszy widok przeciekającego prysznica za ścianą.

4. Szukaj oznak wycieku

Jeśli prysznic przecieka za ścianą, zobaczysz plamy wody na suficie z płyt kartonowo-gipsowych poniżej odpływu wanny. Aby upewnić się, że te plamy nie pochodzą z odpływu wanny, nalej trochę wody do wanny i sprawdź, czy odpływ nie przecieka. Poszukaj wokół rur miedzianych pod kątem wilgoci z ostatniego użycia. Prawdopodobnie zaobserwujesz zielonkawo-białe przebarwienia na rurach miedzianych z powodu utleniania się wody wyciekającej na zewnątrz rur miedzianych. Jeśli masz dom używający PEX, trudno powiedzieć.

Pełna elastyczność: uniwersalny zawór zapewnia elastyczność w unowocześnianiu armatury prysznicowej bez…
Zalecane zastosowanie: Kompatybilny, aby zaspokoić potrzeby najczęściej stosowanych metod hydraulicznych i jest idealny do kabin prysznicowych…
Uniwersalne opcje połączeń: uniwersalne wloty 1,2 cala akceptują 1,2 cala miedzi, 1,2 cala rurę żelazną, adaptery PEX lub CPVC

5. Włącz prysznic

W rzeczywistości wiele domów nie ma dostępu do zaworu prysznicowego z tyłu zaworu. Dlatego dla wielu osób dostęp z przodu jest koniecznością. Tak czy inaczej, możliwość obserwowania zaworu i otaczających go rur, gdy woda jest włączona, jest prawdziwym testem, aby sprawdzić, czy prysznic przecieka za ścianą.

Podczas pracy szukaj oznak wycieku wody. Jeśli czujesz, że woda spływa po bokach rur, znalazłeś swoje źródło. Czasami przecieki są słabe, więc możesz potrzebować latarki i lusterka, aby poszukać maleńkich kropel wody tworzących się wokół połączeń rur wodociągowych.

Sprawdź powyżej w oknie dostępu za pomocą latarki. Woda może wyciekać z rury, która obsługuje głowicę prysznicową (zwaną ramieniem prysznica). Jednak może również przeciekać z zaworu prysznicowego.

6. Napraw przeciekające ramię prysznicowe

Jeśli przyczyną przeciekania prysznica za ścianą jest ramię prysznicowe, nie jest to trudne rozwiązanie. Od strony ściany prysznica zdejmij okrągłą metalową płytkę, zadzwoń do szyldu otaczającego ramię prysznica. Te szyldy mają charakter dekoracyjny i są albo dzielone i można je zdjąć bez zdejmowania prysznica, albo są solidne, co oznacza, że ​​trzeba odkręcić głowicę i zdjąć pokrywę.

Następnie odkręć ramię prysznicowe i sprawdź je. Niektóre powody, dla których ramiona prysznicowe przeciekają, to nieprawidłowe dokręcenie lub nieprawidłowe uszczelnienie gwintów.

Aby naprawić wyciek, wyczyść starą masę szpachlową za pomocą szczotki drucianej. Upewnij się, że nici są czyste i suche. Owiń gwinty teflonową taśmą hydrauliczną (można ją znaleźć w każdym sklepie z narzędziami) i wkręć ramię z tyłu w złącze rury wodnej, nie miało bazy teflonowej, więc z biegiem czasu żółknie i pęka. Zamiast taśmy teflonowej można kupić teflonową warstwę do rur. Możesz kupić butelkę z integralną szczoteczką. Posmaruj równomiernie wszystkie gwinty i przykręć z powrotem.

 

7. Napraw nieszczelny zawór prysznicowy

Naprawienie nieszczelnego zaworu prysznicowego, aby zatrzymać wycieki z prysznica za ścianą, jest nieco trudniejsze. Po włączeniu zaworu wanny/prysznicu ciepła i zimna woda wchodzi do zaworu i miesza się do żądanej temperatury.

Po pierwsze, większość marek zaworów prysznicowych stosuje podobne metody instalacji zaworu. Dopływa gorąca woda, zimna woda, zmieszana woda do głowicy prysznicowej i zmieszana woda do wanny. O ile nie masz zaworu przełączającego, który przekierowuje wodę do głowicy prysznicowej, zwykle jest to ogranicznik typu pull na wylewce wanny.

Jeśli zawór przecieka z trzpienia zaworu, być może trzeba będzie po prostu zakręcić dopływ wody do zaworu i wymienić wkład. Jeśli jest to wyciek z samego korpusu zaworu, zawór należy wyciąć i wymienić. Kiedy wycinasz zawór, upewnij się, że jest wystarczająco daleko od zaworu, aby można go było połączyć za pomocą złącza naprawczego. Jeśli używasz PEX, nie musisz być tak dokładny.