5 wskazówek dotyczących wyboru ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to uosobienie luksusu. Czy istnieje lepszy sposób na ogrzanie domu, gdy ciepło promieniuje pod Twoimi stopami?

Uważamy, że nie, dlatego oferujemy pięć wskazówek, które pomogą Ci wybrać zestaw do ogrzewania podłogowego, który oferuje wszystko, czego potrzebujesz.

 

Porada 1 Wybór odpowiedniego podejścia do instalacji

Technologia zmienia sposób wykorzystania różnych komponentów w systemach ogrzewania podłogowego, a także najlepsze metody montażu systemu.

Mokry lub wodny system ogrzewania podłogowego działa na zasadzie ciepłej wody krążącej w rurach ułożonych w ślepą podłogę i ogrzewającej podłogę powyżej. W pewnym momencie jedynym rozwiązaniem byłoby zatopienie rur w podłożu i dodanie warstwy jastrychu lub betonu na wierzchu, aby działał zarówno jako osłona ochronna, jak i jako stabilny taras, na który położyłeś wybraną wykładzinę podłogową.

Jednak beton i jastrych wymagają czasu na związanie. Obecnie istnieją inne sposoby na zamknięcie plastikowych rur w mokrym systemie podpodłogowym, w tym panele ze sklejki lub gipsu, które mają wstępnie poprowadzone kanały, gotowe do trzymania plastikowych pętli rur. Dzięki cienkiej warstwie sklejki na wierzchu możesz położyć dywan, płytki, winyl, laminat lub drewno warstwowe i błyskawicznie ogrzać się.

Porada 2 Wybierz najbardziej wydajny system

Ogrzewanie podłogowe działa najlepiej, gdy jest instalowane w domach o najwyższym możliwym stopniu izolacji. Mimo że działa w niższej temperaturze niż system centralnego ogrzewania, nadal zapewnia ten sam poziom komfortu.

Zestaw ogrzewania podłogowego zainstalowany pod stopami ogrzewa całą powierzchnię podłogi, ale za pomocą grzejników ogrzewa powietrze. To gorące powietrze krąży po pomieszczeniu i cofa się, gdy ostygnie. Oznacza to również, że dookoła krąży również zapylony, co jest złą wiadomością dla alergików.

Wskazówka 3 Może być używany z alternatywnymi źródłami energii

Jeśli instalujesz ogrzewanie podłogowe, przyjrzysz się również środkom izolacyjnym, które poprawią Twój dom. Możesz również patrzeć na alternatywne źródła energii i istnieje wiele opcji, w tym panele słoneczne, gruntowe pompy ciepła, a także powietrzne lub wodne pompy ciepła i tak dalej.

Wiele z tych alternatywnych form energii, które dobrze sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. Pompy ciepła są najbardziej wydajne przy niskich temperaturach na wyjściu wody. Oznacza to, że pompy wodne, powietrzne lub gruntowe oraz ogrzewanie podłogowe stanowią idealne połączenie.

W rzeczywistości pompy tego typu są bardziej wydajne z zestawami do ogrzewania podłogowego niż nowoczesny kocioł dwufunkcyjny. Ale jeśli masz nowoczesny kocioł, z przyjemnością dowiesz się, że w większości przypadków można do niego podłączyć mokry system ogrzewania podłogowego – i że system ten może być głównym źródłem ciepła samodzielnie lub, jeśli wolisz, może współpracować również z systemem centralnego ogrzewania. Warto podczas montażu skorzystać z doświadczenia http://hydraulik.krakow.pl/.

Ale w dobrze izolowanym domu może się okazać, że działanie obu systemów powoduje, że w domu jest zbyt gorąco i duszno.

Porada 4 Mokre systemy podłogowe mogą być tańszą opcją

W praktyce istnieją dwa rodzaje systemów ogrzewania podłogowego:

Mokry, wodny lub hydroponiczny system ogrzewania podłogowego rozprowadza gorącą wodę przez rury ułożone pod górną warstwą podłogi
Elektryczne lub suche systemy ogrzewania podłogowego wykorzystują szereg mat umieszczonych pod powierzchnią podłogi.
Chociaż systemy elektryczne są łatwiejsze i szybsze w instalacji, szkoda polega na tym, że ich eksploatacja może być droższa, chyba że generujesz energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych lub innych środków nienależących do sieci krajowej.

Piękno ogrzewania podłogowego, bez względu na to, który system wybierzesz, polega na tym, że system może być podzielony na strefy, z możliwością kontrolowania ciepła w oddzielnych obszarach. Idealny, gdy pracujesz w biurze, ale nikogo nie ma w salonie – podnieś temperaturę w biurze, ale obniż ją w innym miejscu w domu. Warto skorzystać z firmy świadczącej usługi hydrauliczne Kraków.

A ponieważ nie ma potrzeby stosowania grzejników, te mniejsze pomieszczenia, które albo zostały zalane przez kaloryfer na ścianie, albo, co gorsza, nie miały źródła ciepła, ogromnie skorzystają na ogrzewaniu podłogowym.

Porada 5 Wybierz renomowanego dostawcę

Niektórzy producenci gwarantują swoje rurociągi do mokrych systemów ogrzewania podłogowego przez 50 lat, a Ty będziesz chciał mieć również gwarancje i rękojmie na inne części składowe systemu.

Ogólnie rzecz biorąc, zestawy do ogrzewania podłogowego oferują to, co najlepsze w systemach i komponentach. Możesz zdecydować się na samodzielną instalację systemu – w zestawie wyczerpujące instrukcje – lub wyspecjalizowana firma zajmująca się montażem ogrzewania podłogowego zapewni Ci odpowiedni system, idealny dla Ciebie i Twojego domu.