6 wskazówek, jak poradzić sobie z tymczasowymi trudnościami finansowymi

1. Oceń sytuację

Panika nie pomoże ci znaleźć wyjścia – tylko zwiększy stres. Usiądź więc i zastanów się dokładnie nad swoją sytuacją. Określ przyczynę stresu finansowego. Być może jest to oczywiste: na przykład straciłeś pracę lub poszedłeś na urlop macierzyński.

Ale może tak być: zauważasz, że dochody nie wystarczają regularnie, często musisz pożyczać pieniądze. Warunki wstępne mogą być różne: ostatnio wydałeś dużo pieniędzy na leczenie, zgromadziłeś zadłużenie na karcie kredytowej, a teraz płatności pochłaniają cały twój dochód, wydałeś znaczną kwotę na duży zakup lub rozrywkę. Ważne jest, aby zrozumieć przyczynę i planować w oparciu o konkretną sytuację.

2. Określ priorytetowe wydatki
Zwykle są to wydatki związane z mieszkaniem i wyżywieniem . Można żyć bez domowego internetu i jakiejś rozrywki, ale zdecydowanie nie można obejść się bez dachu nad głową i jedzenia. Możesz zaoszczędzić na niektórych produktach spożywczych, ale staraj się nie pomijać posiłków tylko po to, aby zaoszczędzić trochę więcej. Na pusty żołądek nie będziesz w stanie pracować i podejmować odpowiednich decyzji.W zależności od Twojej sytuacji priorytetowe wydatki mogą również obejmować leki, opłaty za przedszkole lub coś innego.

Teraz ubezpiecz się od niepotrzebnych wydatków. Jeśli masz kartę kredytową, wyjmij ją z portfela i zostaw w domu. Usuń dane kart płatniczych z aplikacji i sklepów internetowych. Zapłać gotówką, starając się osiągnąć zaplanowaną kwotę. To nie rozwiąże problemu, ale zatrzyma wyciek środków.

3. Zrób realistyczny budżet
Bez tego wydaje się, że próbujesz poruszać się w ciemnym pokoju za pomocą dotyku. Po zaplanowaniu budżetu włączysz światła w pokoju. Teraz już nie potkniesz się o meble i nie nadepniesz na kota, bo droga jest wyraźnie widoczna. Budżet pokieruje Twoimi decyzjami finansowymi i pomoże szybciej rozwiązać problemy. Czasem jak sytuacja jest zła, egzekucję prowadzi http://komornikbobek.pl/obszar-dzialania-2/.

Aby było to realistyczne, śledź swoje wydatki przez 2-4 tygodnie. Rejestruj każdy zakup w aplikacji lub notatniku. Jeśli już śledzisz wydatki, przewiń wpisy z ostatnich miesięcy. Zobacz, ile wydajesz na różne płatności i zakupy. Zastanów się, na czym możesz teraz zaoszczędzić, na co odmówić.

Oblicz, ile możesz przeznaczyć na spłatę długów, pożyczki lub utworzenie funduszu rezerwowego.

Wyznaczaj realistyczne cele. Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie zrezygnować z całej kategorii wydatków lub zaoszczędzić dużą kwotę na jednej rzeczy. Zamiast tego spróbuj przyciąć każdą kategorię o co najmniej 10%. Nie zauważysz dużej różnicy, ale zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Rozrywka, zakupy dla przyjemności, jedzenie poza domem można zredukować nawet o 90%. Postaraj się trochę zostawić na te wydatki, aby nie czuć się całkowicie pozbawionym radości.

4. Dowiedz się, czy są dla Ciebie dodatki socjalne

W trudnych sytuacjach życiowych państwo zapewnia wsparcie społeczne. Nie odrzucaj tej opcji. Nawet jeśli kwota jest niewielka, to i tak nie boli.

5. Spróbuj negocjować opóźnione płatności

Jeśli zdasz sobie sprawę, że w najbliższym czasie nie będziesz w stanie opłacić rachunków za media, rachunków medycznych lub odsetek od pożyczki , jak najszybciej skontaktuj się z organizacją, która musi zostać zapłacona. Jest prawdopodobne, że zgodzą się na ustępstwa: bardziej opłaca się im otrzymać mniejszą kwotę niż nic. Techniki negocjacji opisano na stronie http://zaklad.usermd.net/.

Banki mogą obniżyć oprocentowanie lub odroczyć płatność bez naliczania odsetek (zwykle nie dłużej niż 1-3 miesiące). Spółki zarządzające mogą zgodzić się na tymczasowe nienaliczanie opłat za media. Najważniejsze, aby nie czekać, kiedy jesteś winien dużo, ale uzgodnić z wyprzedzeniem, w przeciwnym razie jest mało prawdopodobne, że spotkasz się w połowie drogi. I przygotuj się na zebranie niezbędnych dokumentów, aby potwierdzić, że naprawdę znajdujesz się teraz w trudnej sytuacji finansowej.

6. Poruszaj się małymi krokami
Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie powrócić do stabilności finansowej w ciągu kilku tygodni, a nawet miesięcy. Działaj powoli: obniż swoje oczekiwania, regularnie oszczędzaj i szukaj sposobów na zwiększenie dochodów.

Jeśli przekroczysz budżet w danym dniu lub miesiącu, nie zaczynaj od razu bić się.

Przeanalizuj wydatki i znajdź przyczynę nieplanowanych wydatków. Być może zepsuł się zamek drzwi lub popsuły się okulary i bardzo potrzebna była wymiana. A może uległeś pokusie w swoim ulubionym sklepie i kupiłeś coś, czego nie potrzebowałeś. W drugim przypadku postaraj się zmienić swoje zachowanie, aby w przyszłości uchronić się przed podobnymi wydatkami.

I nie rozpaczaj. Pamiętaj, że takie ograniczenia są tymczasowe i musisz uzbroić się w cierpliwość tylko do czasu poprawy sytuacji finansowej.