Ciekawostki o wycieczkach rowerowych w Polsce

Kraj ma wiele do zaoferowania wczasowiczom. Jest bogaty w dziedzictwo kulturowe i ma dziewicze krajobrazy naturalne. W wielu miejscach ludność jest niezwykle gościnna i otwarta na turystów. Oryginalne krajobrazy są szczególnie atrakcyjne dla rowerzystów. Są tu wspaniałe lasy, krystalicznie czyste jeziora, przytulne wioski oraz wyjątkowa flora i fauna. Szczególnie interesujące dla wycieczek rowerowych w Polsce są następujące regiony:

Mazury – rustykalne lasy, naturalne rzeki i jeziora, łagodnie pofałdowane wzgórza i malownicze wioski zapraszają na wycieczki rowerowe. Oryginalność tych krajobrazów jest fascynująca. Poza jazdą na rowerze po Mazurach zdecydowanie warto zaplanować jedną lub drugą spływ kajakowy. Większość organizatorów wycieczek rowerowych uwzględniła to już w swoich ofertach.

Polska Południowa i Południowo-Wschodnia – Jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów na poznanie tego obszaru jest ścieżka rowerowa Dunajec. Przejeżdżasz przez koryta rzek otoczone górami i przecinasz miasta, które charakteryzują się typową historyczną zabudową.

Warmia – Warmię charakteryzują średniowieczne zamki, pałace i budowle sakralne.

Miasta Polski – Ci, którzy chcą doświadczyć bogatej kultury kraju podczas jazdy na rowerze, znajdą wiele możliwości w dużych miastach. Pulsujące życie na ulicach i placach sprawia, że ​​miasta takie jak Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Warszawa są szczególnie atrakcyjne.

Parki narodowe – Kraj słynie z parków narodowych z dziewiczą roślinnością i gatunkami zwierząt, które od dawna wyginęły gdzie indziej. Biebrzański Park Narodowy to największy teren podmokły w Europie. Żyją w nim wilki, bobry, łosie i wiele gatunków ptaków. Białowieski Park Narodowy charakteryzuje się jedną z ostatnich w Europie puszczą o ogromnej różnorodności biologicznej. W tym parku mieszkają również żubry.

Inne regiony warte odwiedzenia dla turystyki rowerowej to Pojezierze Pomorskie, a dla ambitnej kolarstwa sportowego także Kaparten. Chyba najpiękniejszą rzeką ze względu na wyjątkową scenerię jest Krutynia. Kolejną atrakcją jest Wiślana Ścieżka Rowerowa – idealna trasa rowerowa łącząca dwie kulturalne metropolie Warszawę i Kraków oraz historyczne dziedzictwo legendarnej rzeki.

Propozycje wycieczek rowerowych po Polsce

Niewiele jest ścieżek rowerowych o podobnym standardzie do tych w krajach Europy Zachodniej. Obecnie najobszerniejszym projektem ścieżki rowerowej w Polsce jest „Trasa rowerowa Green Velo”. Prowadzi od wybrzeża Bałtyku do Ermlang wzdłuż północnej, a następnie wschodniej granicy państwa. Ta trasa rowerowa oferuje wiele atrakcji na wakacje na rowerze, a na obrzeżach trasy można dotrzeć do wielu atrakcji turystycznych. W przeciwnym razie na dłuższe wycieczki rowerowe należy korzystać z małych wiejskich dróg. Chociaż istnieje wiele słabo zaludnionych obszarów, na większych drogach łączących panuje stosunkowo duży ruch. Takich dróg zdecydowanie należy omijać, bo polscy kierowcy nie znają rowerzystów na swoich „szybkich drogach”. Wyprawy rowerowe leśnymi i łąkowymi szlakami przez parki narodowe i regiony górskie takie jak Sudety, Warmia, Tatry Wysokie czy Karpaty to prawdziwa przyjemność. Nawiasem mówiąc, można doświadczyć wolno żyjących dzikich zwierząt nie tylko na wycieczkach rowerowych po Mazurach, ale także w wielu innych regionach. Bardzo ciekawą trasę opisano tutaj https://www.wyprawyrowelove.pl/velo-dunajec-najpiekniejsza-z-tras-rowerowych-w-polsce/.
Naprawy rowerów są możliwe w miejskich sklepach rowerowych, ale zaopatrzenie w części zamienne skierowane jest głównie do prostych rowerów polskiej ludności.
Wjazd do Polski rowerem jest możliwy. Zabieranie ich w pociągach (w wagonie bagażowym) również nie stanowi problemu.

Transfery rowerowe na wycieczki rowerowe po Polsce

Tylko od czasu do czasu istnieją dobrze rozwinięte niezależne trasy rowerowe według europejskich standardów turystyki rowerowej. Rzadko zdarzają się też pobocza na autostradach. W regionach dostępnych dla rowerzystów, takich jak Mazury i północno-wschodnia Polska, istnieją jednak małe drogi o małym natężeniu ruchu. Planując trasę należy zachować ostrożność przy wyborze dróg, ponieważ na ruchliwych drogach mieszkańcy nie są przyzwyczajeni do dzielenia drogi z rowerzystami. Wycieczki rowerowe na rowerze wyścigowym są zatem dość problematyczne, zwłaszcza że drogi często mają słabą nawierzchnię.

Zabieranie rowerów do pociągu: Przy wjeździe Deutsche Bahn udzieli informacji o zabraniu roweru do pociągu. Polskie koleje przewożą rowery albo w wagonie bagażowym, albo w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu. W przedsionkach mogą znajdować się maksymalnie 3 rowery. Z reguły zabieranie ze sobą rowerów w pociągach krajowych nie stanowi problemu. Kolejna wskazówka dla rowerzystów: latem połączenia przybrzeżne nie są polecane ze względu na zatłoczone pociągi. Lepiej zaplanować trasę tak, aby nie polegać na tych pociągach.

Zorganizowane wycieczki rowerowe po Polsce
Ponieważ jest tylko kilka ścieżek rowerowych, a ze względu na język orientacja za pomocą znaków drogowych jest również nieco nikczemna, bardzo pomocne może być poleganie na doświadczeniu organizatorów wycieczek i rezerwowanie pakietu. To samo dotyczy wyboru noclegów. Zorganizowane wycieczki rowerowe można rezerwować zarówno jako wycieczka z przewodnikiem, jak i indywidualna, opisano taką wycieczkę tutaj https://www.wyprawyrowelove.pl/. Wycieczki rowerowe w Polsce prezentowane przez rad-reise-service.de są realizowane przez renomowanych touroperatorów. Ich oferty szczególnie charakteryzuje fakt, że uwzględniane są środkowoeuropejskie standardy podróżowania przy szczegółowo zaplanowanych trasach rowerowych. Dla Mazur i regionu Morza Bałtyckiego jest duży wybór ofert na przyjemne wycieczki rowerowe.

 

Ogólne informacje na temat wakacji rowerowych w Polsce

Rowerzyści wielokrotnie donoszą, że są pod wrażeniem spokoju polskiego społeczeństwa: Jeśli coś pójdzie nie tak lub się zepsuje, pierwszą reakcją jest zwykle „nie ma problemu, możemy to naprawić”. Ponieważ jest wielu powszechnie uzdolnionych rzemieślników, zwłaszcza na obszarach wiejskich, pomoc techniczna będzie dostępna w całym kraju. Również jeśli chodzi o organizację części zamiennych, ludzie są pełni pomysłów i potrafią – nie tylko poprzez relacje – osiągnąć rzeczy, które nie byłyby możliwe w formalny sposób. Ważne jest, aby zachować spokój i nie wywierać presji.