CO JEST ZWIĄZANE Z INSTALACJĄ CENTRALNEJ KLIMATYZACJI W TWOIM DOMU?

Jeśli myślisz o dodaniu centralnej klimatyzacji do istniejącego domu, statystyki pokazują, że masz dużo towarzystwa. W rzeczywistości, podczas gdy klimatyzacja była zainstalowana w nieco ponad 60 procentach domów jeszcze na początku lat 90., obecnie około 87 procent istniejących rezydencji w USA korzysta z jakiejś formy klimatyzacji. Tutaj na wschodzie ponad połowa z nich posiada albo centralną klimatyzację, albo kombinację jednostek centralnych i okiennych. Specjalistów od klimatyzacji znajdzisz na stronie duer.pl. W budowie nowych domów nie jest to nawet blisko: w całym kraju ponad 90 procent nowych domów jest obecnie budowanych z już zainstalowanym centralnym powietrzem .

WADY OKNA

Istnieją solidne powody, dla których dodanie centralnej klimatyzacji jest najbardziej opłacalną opcją dla całego domu, zapewniającą chłodny komfort w istniejącym domu. Jednostki okienne rozwiązują problemy związane z komfortem tylko w pokojach jednoosobowych lub małych pomieszczeniach zamkniętych. W środku gorącego, środkowoatlantyckiego lata mieszkańcy są coraz bardziej ograniczeni do tych „wysp” chłodu, podczas gdy reszta nieochłodzonego domu tkwi w niewygodnej strefie.

 

Ponadto chłodzenie poszczególnych pomieszczeń za pomocą wielu jednostek okiennych jest bardziej energochłonne niż uruchamianie jednego centralnego klimatyzatora, szczególnie biorąc pod uwagę znaczne postępy w wydajności dostępne obecnie dzięki nowym systemom centralnym.

 

Estetyka to kolejna wada jednostek okiennych. Są nieporęczne, zasłaniają widok na zewnątrz i ograniczają dostępne światło. Życie z hałaśliwą sprężarką i wentylatorem zamontowanym w oknie, zaledwie kilka stóp od miejsca, w którym siedzisz lub śpisz, nigdy nie jest tak ciche jak system centralny, w którym głośne komponenty są wyrzucane do odległych miejsc, takich jak strych i podwórko.

 

ODDYCHAJ ŁATWIEJ

Jakość powietrza w pomieszczeniach to kolejna zaleta dodania klimatyzacji centralnej. Oprócz dostarczania chłodu do każdego pomieszczenia, klimatyzacja Ursynów działa również jako system filtracji całego domu. Dmuchawa w centralnym systemie powietrznym kilka razy dziennie przerzuca całą objętość domowego powietrza. Gdy domowe powietrze krąży w przewodach, filtr systemowy stale usuwa unoszące się w powietrzu cząsteczki, w tym kurz, alergeny i inne czynniki drażniące, aby chronić jakość powietrza w całym domu. Dmuchawa pieca, która działa tylko przez pół roku, lub zmniejszony filtr powietrza w jednostce okiennej nie mogą się równać z poprawą jakości powietrza, którą można uzyskać dzięki dodaniu centralnej klimatyzacji i zastosowaniu wysokiej jakości filtrów powietrza.

 

KOMPONENTY ZAPEWNIAJĄCE KOMFORT

Centralny system klimatyzacji składa się z wielu elementów, z których większość nie była wcześniej montowana w domu. Oto główne dodatkowe elementy, które należy zainstalować:

 

Centrala klimatyzacyjna do pomieszczeń — składa się z centralnej wężownicy parownika klimatyzacji i dmuchawy. Jednostka ta jest zwykle montowana na poddaszu lub w dedykowanej szafie HVAC w przypadku modernizacji. Alternatywnie, jeśli w domu jest już ogrzewanie wymuszonym obiegiem powietrza, centralny system klimatyzacji można podłączyć do systemu grzewczego, instalując wężownicę parownika w komorze pieca i wykorzystując dmuchawę pieca do cyrkulacji powietrza lub zastępując ją bardziej odpowiednim modelem .

Zewnętrzna jednostka skraplacza – Ten istotny element składa się ze sprężarki klimatyzacji, wężownicy skraplacza i wentylatora skraplacza. W przypadku centralnego systemu dzielonego powietrza, najczęstszej konfiguracji chłodzenia w budynkach mieszkalnych, jednostka zewnętrzna znajduje się tuż za lub z boku domu i jest połączona z centralą wentylacyjną w pomieszczeniu za pomocą dwóch izolowanych przewodów, w których krąży czynnik chłodniczy.

SPRAWY KANAŁOWE

Dobrą wiadomością jest to, że możesz już to mieć. Zła wiadomość jest taka, że ​​jeśli tego nie zrobisz, możesz wahać się przed dodaniem centralnej klimatyzacji. Wizje rozdartych ścian w celu zainstalowania nowych kanałów i długiego, destrukcyjnego projektu budowlanego mogą być zniechęcające. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna:

 

Jak wspomniano powyżej, jeśli masz piec z wymuszonym obiegiem powietrza, masz już zainstalowane kanały, które mogą być odpowiednie do celów chłodzenia. W wielu przypadkach centralny system klimatyzacji można podłączyć do istniejących kanałów bez dodatkowych dodatków. Wykwalifikowany HVAC wykonawca może zrobić obliczenia niezbędne w celu ustalenia, czy obecny dmuchawy pieca może obsługiwać przepływ powietrza wymagany do chłodzenia domu, czy też modernizacji na bardziej wydajne, ale często bardziej energooszczędne dmuchawy jest wskazane.

Gdy potrzebna jest instalacja kanałów w celu dodania centralnej klimatyzacji, w rzeczywistości rzadko wymagana jest gruntowna renowacja, taka jak otwieranie pustych przestrzeni w ścianach. W jednopoziomowych domach centrala wentylacyjna jest montowana na poddaszu, a kanały są prowadzone pomiędzy belkami stropowymi do sufitu każdego pomieszczenia, gdzie przez małe otwory w suficie tworzone są otwory wentylacyjne nawiewne i wywiewne. W domu dwupoziomowym kanały są prowadzone przez szafy, przechodząc przez sufit szafy i podłogę na niższy poziom. Większość cięć wymaganych do zainstalowania dzisiejszych mniejszych kanałów to małe otwory – duże, kanciaste kanały, które możesz sobie wyobrazić, to już przeszłość.

PRZED DODANIEM KLIMATYZACJI CENTRALNEJ

Profesjonalny wykonawca HVAC wykona niezbędne prace wstępne, aby zapewnić, że dodanie centralnej klimatyzacji zapewni oczekiwany komfort i wydajność. Każda instalacja systemu centralnego powinna spełniać te standardowe wymagania wstępne .

 

ROZMIARY

Nowa jednostka klimatyzacyjna musi być odpowiednio dopasowana do specyficznych wymagań chłodzenia domu. Właściwe dobranie rozmiaru odnosi się nie do fizycznego rozmiaru urządzenia, ale do jego zdolności do utrzymania chłodu w domu. W terminologii klimatyzacji „wydajność” odnosi się do ilości BTU energii cieplnej, którą urządzenie może pobierać z wnętrza domu co godzinę.

 

Aby uzyskać prawidłowe wyniki, wydajność chłodnicza klimatyzacji musi być współmierna do ilości ciepła, jaką dom uzyskuje w tym samym okresie czasu. Wykwalifikowany technik HVAC wykona obliczenia obciążenia chłodniczego w celu określenia wydajności klimatyzacji wymaganej do utrzymania komfortu w domu w typowy upalny dzień. Właściwe dobranie rozmiaru ma kluczowe znaczenie dla uzyskania satysfakcjonujących wyników przy dodawaniu centralnej klimatyzacji do istniejącego domu.

 

Przewymiarowany klimatyzator o zbyt dużej wydajności, aby dom szybko się włączał i wyłączał, powodując zauważalne wahania temperatury, a także nieskutecznie odprowadzając wilgoć. Utkniesz z tą słabą wydajnością tak długo, jak zainstalowany jest klimatyzator. Tymczasem niewymiarowa jednostka działa prawie bez przerwy, ponieważ ma trudności z dotrzymaniem ustawień termostatu, marnując energię i podnosząc koszty operacyjne.

 

EFEKTYWNOŚĆ

Sprawność centralnego klimatyzacji jest reprezentowana przez wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej jednostki (SEER). Jest to stosunek, który wyraża BTU ciepła usuniętego z domu w stosunku do ilości zużytej energii elektrycznej. W stanie Maryland nowy wymagany minimalny wskaźnik SEER wynosi 14. Dodając centralną klimatyzację, można wybierać spośród systemów o wskaźniku SEER wynoszącym nawet 20 lub więcej. Chociaż jednostki o wysokiej sprawności obniżają koszty operacyjne poprzez zmniejszenie zużycia energii, mają również znacznie wyższą cenę zakupu. Twój wykonawca HVAC może doradzić Ci, jak znaleźć właściwą równowagę między kosztami początkowymi a długoterminowymi oszczędnościami energii.

 

IZOLACJA I USZCZELNIENIE POWIETRZNE

Wydajność chłodzenia i sprawność klimatyzatora są bezpośrednio związane z integralnością konstrukcji. Domy zbudowane ponad 20 lat temu były często budowane według mniej wydajnych standardów. Często domy te pozwalają na niedopuszczalną ilość infiltracji powietrza przez pęknięcia i szczeliny w konstrukcji. Ponadto są one zwykle niedocieplone jak na dzisiejsze wyższe standardy, zwłaszcza na poddaszu.

 

Wykonawca HVAC może przeprowadzić test dmuchawy, aby określić ilościowo dokładną ilość przecieków powietrza i wskazać lokalizację przecieków. Ponadto oceni ilość i jakość izolacji na poddaszu i ścianach wewnętrznych i może zasugerować opcje podwyższenia tego poziomu w celu spełnienia aktualnych standardów Departamentu Energii (DOE).

 

KANAŁY

Kanały przydomowe są notorycznie nieszczelne, gdy się starzeją. Tam, gdzie istniejące kanały pieca mają być wykorzystane do chłodzenia, uszczelnienie i/lub inne czynności konserwacyjne mogą być konieczne przed podłączeniem nowego centralnego klimatyzatora.

 

W wielu lokalizacjach lokalne przepisy budowlane wymagają przeprowadzenia testów i uszczelnienia przed aktualizacją. Twój wykonawca instalacji HVAC może przeprowadzić test ciśnieniowy w kanałach, aby określić stopień przecieku w stosunku do ilości przepływu powietrza przenoszonego przez kanały. Uszczelnienie kanałów zazwyczaj wymaga szczelnych połączeń za pomocą mastyksu i taśmy metalowej, a następnie zabezpieczenia każdego połączenia za pomocą metalowych śrub. Tam, gdzie problemem są nieszczelności otworkowe, do kanałów można wstrzyknąć szczeliwo w aerozolu.