Dlaczego ginekolog dziecięcy jest potrzebny?

Czy badanie ginekologa jest naprawdę konieczne dla małych dziewczynek?

Z jakiegoś powodu wiek dzieci i brak życia seksualnego są z góry uważane za gwarancję zdrowia kobiet, dlatego niektórzy rodzice postrzegają ginekologa dziecięcego jako całkowicie „zbytecznego” lekarza. Jest to błędna opinia, ponieważ dziecko, niezależnie od wieku, ma już te same narządy płciowe, co dorosły, dlatego możliwe jest, że będą podatne na wszelkie patologiczne zaburzenia i choroby. Problemy ignorowane na wczesnym etapie ich rozwoju mogą prowadzić do poważnych, nieodwracalnych konsekwencji w przyszłości. Wizyta u ginekologa dziecięcego warszawa powinna stać się tą samą normą, co badania lekarzy innych specjalności.

Choroby ginekologiczne u dziewczynek

U dziewcząt poniżej 6-7 lat często wykrywane są takie problemy, jak zapalenie sromu i pochwy, wrodzone guzy lub torbiele jajników, wady rozwojowe narządów płciowych, zrosty warg sromowych mniejszych i przedwczesne dojrzewanie płciowe. Chcę zauważyć, że wszystko to można szybko i łatwo wyleczyć, ale pod warunkiem, że problemy zostały wykryte w odpowiednim czasie. Choroby ginekologiczne często powstają z powodu niewłaściwej opieki nad dziećmi – matki czasami nie wiedzą o sobie i nie wiedzą, jak zaszczepić dziewczynie podstawowe zasady higieny kobiet.

Wiele zależy od odżywiania: zamiłowanie do słodkich napojów, frytek i innego niezbyt zdrowego jedzenia wpływa na środowisko ph pochwy, a zatem wywołuje wzrost patogennej mikroflory. Ponadto nawet powszechna nieżytowa choroba może wpływać na stan narządów płciowych dzieci, zwłaszcza jeśli podczas leczenia zastosowano antybiotyki. W każdym razie ginekolog nie tylko wystawia receptę, ale także wykonuje dużą pracę wyjaśniającą z rodzicami, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Jak często dziewczynki powinny chodzić do ginekologa?

Jeśli nic nie przeszkadza, wystarczy, że co dwa lata dziewczynki z przedszkola będą przyprowadzane do gabinetu ginekologa, nastolatki, które już rozpoczęły miesiączkę, powinny być badane częściej – raz w roku. Istnieje jednak szereg objawów, w których wizyta u specjalisty nie powinna w żadnym wypadku być odkładana: zaczerwienienie skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, przydzielenie nietypowego koloru, swędzenie, pieczenie, ból brzucha, zmiany w kształcie brzucha, nieregularne miesiączki (jeśli już się rozpoczęły).

Wszystkie te odchylenia wymagają natychmiastowego wyjaśnienia przyczyn. Dziewczyna w wieku 8 lat jakoś przyszła do mnie z skargami na ból brzucha. Przez długi czas była zabierana do różnych lekarzy – pediatrów, chirurgów, gastroenterologów, ale problem okazał się mieć charakter ginekologiczny. Po wykonaniu ultradźwięków miednicy (to badanie, nawiasem mówiąc, bardzo rzadko jest przepisywane dziewczętom w klinikach miejskich), znaleźliśmy wrodzoną torbiel jajnika u młodego pacjenta. Czas leczenia zachowawczego został utracony, a dziecko musiało przejść operację. Na szczęście udało nam się uratować jajnik i zadbać o płodność.

Czego dziewczyna oczekuje na wizyty ginekologa u specjalisty?

Badanie ginekologa dla samych matek jest często stresujące, dlatego uważają, że lepiej jest przed tym całkowicie chronić dziecko. Ale zrozum, specjalista od dzieci przeprowadza zupełnie inne badanie: dziewczynka nie siedzi na „tym samym przerażającym” krześle, nie ma lusterek ginekologicznych. Najczęściej lekarz przeprowadza tylko delikatne badanie zewnętrzne, używając narzędzi, które nie powodują dyskomfortu. Proces ten jest tak bezbolesny, że nawet dzieci zachowują się spokojnie, a starsze dzieci panikują tylko dlatego, że widzą strach w oczach matki. Dlatego sami dorośli muszą najpierw pozbyć się nieuzasadnionych obaw. Bądźcie nowoczesnymi, kompetentnymi i odpowiedzialnymi rodzicami wobec swoich dzieci, aby później dały wam zdrowe wnuki!