Ektropion szyjki macicy

Ektropion szyjki macicy występuje, gdy dochodzi do wywinięcia szyjki macicy , odsłaniając nabłonek walcowaty na środowisko pochwy. Jest również znany jako erozja szyjki macicy, chociaż w rzeczywistości nie występuje żadna „erozja” komórek.

Jest to łagodny stan, który często obserwuje się podczas badania szyjki macicy u nastolatków, kobiet w ciąży oraz u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny. Jednak raka szyjki macicy i śródnabłonkowej neolasii szyjki macicy (CIN) należy wykluczyć przed jakimkolwiek leczeniem lub zapewnieniem pacjentce. Więcej znajdziecie na stronie https://doktor.waw.pl/.

W tym artykule przyjrzymy się cechom klinicznym, badaniom i leczeniu ektropii szyjki macicy.

Etiologia i patofizjologia
Szyjka jest dolna część macicy. Składa się z dwóch regionów; szyjki macicy i kanału szyjki macicy.

Kanał szyjki macicy (endocervix) – bliższa i „wewnętrzna” część szyjki macicy. Wyściełana jest prostym, walcowatym nabłonkiem wydzielającym śluz.
Ectocervix – część szyjki macicy, która wystaje do pochwy. Zwykle jest wyłożony warstwowym nabłonkiem płaskonabłonkowym nie zrogowaciałym.
W ektropium szyjki macicy uwarstwione komórki płaskonabłonkowe szyjki macicy przechodzą metaplastyczną przemianę w prosty nabłonek walcowaty (taki sam jak szyjka macicy ). Uważa się, że ta zmiana jest wywołana wysokim poziomem estrogenu.

Nabłonek walcowaty zawiera gruczoły wydzielające śluz , dlatego u niektórych osób z ektropium szyjki macicy występuje zwiększona wydzielina z pochwy. Może również powodować krwawienie po stosunku płciowym, ponieważ cienkie naczynia krwionośne obecne w nabłonku łatwo pękają podczas stosunku.

 

Czynniki ryzyka
Uważa się, że wywinięcie szyjki macicy jest wywołane wysokim poziomem estrogenu . Dlatego czynniki zwiększające ryzyko ektropii są powiązane z tymi, które zwiększają poziom estrogenu:

Stosowanie złożonej doustnej tabletki antykoncepcyjnej
Ciąża
Adolescencja
Wiek miesiączkowy (rzadko występuje u kobiet po menopauzie)
Cechy kliniczne
Ektropium szyjki macicy najczęściej przebiega bezobjawowo . Czasami może objawiać się krwawieniem po stosunku płciowym, krwawieniem międzymiesiączkowym lub nadmierną wydzieliną (nie ropną).

Podczas badania wziernika wywinięty nabłonek walcowaty ma czerwonawy wygląd – zwykle jest ułożony w pierścień wokół zewnętrznego ujścia.

 

Diagnoza różnicowa
W przypadku podejrzenia ektropii szyjki macicy, inne diagnozy do rozważenia to rak szyjki macicy, śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy, zapalenie szyjki macicy (zapalenie szyjki macicy, zwykle spowodowane infekcją, leczenie nadżerki w Warszawie) i ciąża. Należy je wykluczyć za pomocą odpowiednich dochodzeń.

Dochodzenia
Wywinięcie szyjki macicy jest rozpoznaniem klinicznym . Główną rolą każdego dochodzenia jest wykluczenie innych potencjalnych diagnoz:

Test ciążowy
Wymazy potrójne – w przypadku jakichkolwiek oznak infekcji (np. Wyciek ropny) należy pobrać wymazy z szyjki macicy i pochwy z górnej części pochwy.
Wymaz z szyjki macicy – aby wykluczyć śródnabłonkową neoplazję szyjki macicy. W przypadku stwierdzenia szczerej zmiany należy wykonać biopsję (należy pamiętać, że biopsje nie są wykonywane rutynowo).